Najlepsze oferty finansowe online.

Znajdź produkt, który spełni Twoje oczekiwania!

Rachunek firmowy - co należy wiedzieć?

27:09:2017 Firma Konta Porady

Na co zwracać szczególną uwagę  przy wyborze konta dla przedsiębiorcy

Korzystając z aktualnego w 2023 roku rankingu lub porównywarki ofert kont firmowych, warto zwrócić uwagę między innymi na te oferty, które są dostosowane do potrzeb przedsiębiorców i oferują korzystne warunki. Niektóre banki, takie jak mBank czy PKO, proponują darmowe przelewy internetowe, brak opłat za wypłaty z bankomatów oraz umożliwiają korzystanie z mobilnej aplikacji. Co ważne, niektóre banki oferują konta firmowe z odroczonym terminem płatności oraz limit kredytowy, co może być bardzo korzystne dla firm, które potrzebują czasu, aby spłacić swoje zobowiązania.

Innym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, są promocje, które oferują banki dla nowych klientów. Takie promocje pozwalają czasem na uzyskanie dodatkowych korzyści, takich jak zwrot części prowizji, wydanie karty bez opłat czy dodatkowe środki na start.

Oprócz tego warto sprawdzić, jakie narzędzia i funkcjonalności oferują konkretne konta firmowe. Niektóre banki proponują specjalne narzędzia do zarządzania finansami, takie jak raporty finansowe, generowanie faktur, księgowość on-line dla konta czy zarządzanie zobowiązaniami. Takie narzędzia mogą ułatwić prowadzenie biznesu i zaoszczędzić czas.

Bankowość mobilna dla przedsiębiorców

Ważne są również kwestie techniczne, takie jak łatwość korzystania z bankowości internetowej czy mobilnej.  Dostępność i wygodne korzystanie z usług bankowych przez Internet oraz aplikację mobilną to niezbędne elementy w dzisiejszym świecie. Banki muszą zapewnić swoim klientom szybki i bezpieczny dostęp do ich kont, umożliwiając im wykonanie różnych operacji bez konieczności odwiedzania placówki stacjonarnej. Wśród ważnych funkcji, które powinny być łatwe w korzystaniu, należą m.in. przeglądanie salda i historii transakcji konta bankowego, płatności natychmiastowe czy przelewy między swoimi kontami lub innymi bankami. Ważne jest także to, aby aplikacja mobilna była zgodna z różnymi systemami operacyjnymi i oferowała funkcje biometryczne, takie jak logowanie za pomocą odcisków palców czy rozpoznawanie twarzy, co zapewni bezpieczeństwo i wygodę skalującą się z urządzeniami, na których korzystamy z bankowości mobilnej.

Opłaty za prowadzenie konta firmowego 

Warto zwrócić uwagę na oferty banków, które oferują m.in.: bezpłatne przelewy, karty płatnicze czy kredytowe, możliwość założenia subkont walutowych dla twojej firmy, przelewy do ZUS i US, ale również opłaty za korzystanie z rachunku firmowego. Banki oferujące przelewy bez opłat zwykle mają pewne wymagania, takie jak minimalny okres aktywności rachunku lub minimalną wartość operacji. Darmowe przelewy do ZUS i/czy US mogą być dodatkowym atutem dla przedsiębiorców, którzy składają regularne rozliczenia. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji kont bankowych dla firm.

Zakładając konto należy zwrócić uwagę na opłaty za korzystanie z rachunku firmowego, takie jak opłaty za prowadzenie rachunku, wypłaty z bankomatów czy opłaty za przelewy międzynarodowe. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie porównać oferty banków i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom firmy.

Z kolei subkonto walutowe to świetna opcja dla firm, które mają kontrakty z zagranicznymi kontrahentami lub przeprowadzają transakcje w obcej walucie. Dzięki subkontu walutowemu, przedsiębiorca może dokonywać transakcji bez konieczności wymiany pieniędzy po niekorzystnym kursie. Niektóre banki oferują dla klientów posiadających subkonta walutowe dostęp do, często całodobowej, platformy wymiany walut po bardziej korzystnych, niż na rynku, stawkach. Dodatkowym warunkiem tutaj jest ilość obracanej gotówki - wiadomo, im więcej Euro czy dolarów używa firma, tym lepszy przelicznik uzyskuje. Istotną rolę przy wyborze konta z opcja walutową są opłaty za prowadzenie takich subkont, oraz opłaty za pojedyncze przelewy w wybranej, używanej w firmie, walucie.

 

Podsumowując, w wyborze konta firmowego warto kierować się zarówno korzystnymi warunkami, promocjami dla nowych klientów, jak i funkcjonalnościami, które ułatwią prowadzenie biznesu. Istotnym wyborem może tez się okazać fakt założenia konta bankowego dla firm przez Internet (tak jak w przypadku kont osobistych).  Ranking kont firmowych dostępny na wielu serwisach on-line, pozwala szybko poznać aktualne promocje bankowe i wszelkie dodatki oferowane przez bank. Automatycznie pozwala znalezienie najlepszego konta dla Twojej firmy. Proces on-line znacznie ułatwia założenie konta biznesowego, co jest szczególnie ważne dla małych firm. Warto więc dokładnie przeanalizować oferty banków i wybrać tę, która najlepiej odpowiada potrzebom firmowym.