Najlepsze oferty finansowe online.

Znajdź produkt, który spełni Twoje oczekiwania!

Lokata bankowa - na czym polega zarabianie

13:06:2017 Banki Finanse osobiste

Jeszcze do niedawna posiadanie pieniędzy w banku wiązało się z prawdopodobieństwem zarobienia sensownej ilości pieniędzy w określontym czasie. W ostatnich latach nieco się to zmieniło. Banki zaczęły oferować mniejszą aprecjację swoich lokat, więc liczba klientów chętnych do inwestowania w ten sposób drastycznie spadła.

Lokaty bankowe – ryzyko oferującej je instytucji

Zacznijmy od podstawowej rzeczy - ryzyka banku. W rzeczywistości nie klient, ale to bank ponosi ryzyko w zwiazku z tym, że lokujemy w nim swoje oszczędności. Czemu? Ponieważ, aby oddać nam obiecany w ofercie lokaty perocent zwrotu, bank musi nasze pieniądze zainwestować i na nich zarobić. Zarobić wystarczająco, aby nie tylko oddać nam, powiększoną o procenty lokaty kwotę, ale także zdobyć coś dla siebie (wiadomo, nikt nie lubi pracować za darmo).

Często zdarza się, że klienci wycofują lokaty zbyt wcześnie. Dla banku oznacza to wycofanie gotówki z rozpoczętej nimi inwestycji, zanim ta zarobi na siebie wystarczająco.

Ze względu na to ryzyko, oraz obecne niepewne czas, instytucje finansowe zaczęły stopniowo obniżać stopy procentowe. Przez to nie mamy co marzyć o wysokim oprocentowaniu na rachunkach osobistych. Również same lokaty bankowe nie są już tak wysoko oprocentowane jak kilka lat temu.  W zasadzie możmy już zapomnieć o 2 liczbowych procentach, obecnie tylko wybrane banki proponuja lokaty na wysoki procent

Zysk z lokat tylko dla wytrwałych

Teoretycznie z lokaty bankowej pownien być zadowolony zarówno klient, jak i bank. Klienci inwestują swoje oszczędności z góry ustalonym zwrotem i na określony czas. Bank, przez ten określony czas, obraca powierzonymi mu środkami. Inwestuje w celu uzyskania obopulnego dochodu. Aby zysk z lokaty miał "sens" należy zainwestować nie mniej niż 10 000 zł i uzbroić się w cierpliwość. Jeśli klient z założenia inwestuje na 12 lub 24 miesiące, i  nie zamknie lokaty w tym czasie - na pewno zarobi. Lokaty krótkoterminowe nie są tak opłacalne.

W co inwestuje bank?

Pieniądze na naszej lokacie są przeznaczane na inwestycje. Nie oznacza to oczywiście, że znikają z konta klienta. Bank obraca nasza gotówką na kilku polach inwestycyjnych, a zwrot z tych inwestycji przekraczają zazwyczaj ich koszt koszt o ok. 30%. 

Banki inwestują najczęściej w "pewniki". W obligacje, w złoto i metale szlachetne. Coraz cześciej także w rynek nieruchomości, który od lat jest bardzo zyskowną inwestycją. 

Moze w przeciągu następnych lat lokaty bankowe ponownie zaczną być bardzo opłacalne. Na razie możemy liczyć za zwrot z lokaty w wysokości 6 do 8% inwestycji. Warto jednak pamiętać o tym, że to bardzo stabilna forma inwestowania. Może nie zarobimy tyle co na inwestycjach giełdowych, ale zarówno na giełdzie czy w przypadku inwestycji w funduszewaluty czy inwetycje alternatywne musimy się liczyć nie tylko z wiele wyższym zyskiem, ale ze stratą.

Lokata bankowa zapewnia niższą stopę zwrotu, ale też na pewno nie stracuimy zainwestowanych pienięzy. Warto więć zastanowić się, czy taka forma inwestycji nie jest najodpowiedniejszym sposobem na pomnażanie, przynajmniej częsci, naszego majątku czy oszczędności.