Najlepsze oferty finansowe online.

Znajdź produkt, który spełni Twoje oczekiwania!

Lokata bankowa czy inne formy inwestycji - które wybrać

07:07:2023 Finanse osobiste Inwestycje

Inwestycja w waluty czy sztabki złota są znacznie bardziej zagmatwanym procesem i konfrontują nas z wysokim ryzykiem, dlatego też lokata bankowa jest tak popularna. Najbardziej istotną cechą lokat jest to, że minimalny wkład inwestycyjny, o ile jest, nie jest bardzo wysoki. Możesz zdeponować nawet przysłowiowych kilka złotych, i otrzymasz dochód z jego zdeponowania. Oczywiście Twój zwrot będzie tym wyższy, im więcej pieniędzy zdecydujesz się zdeponować na lokacie.

Lokaty bankowe - za i przeciw

Ale nie wszystko jest oczywiście tak wspaniałe. Lokata bankowa ma również pewne wady. Przede wszystkim są stopy procentowe na lokatach są ograniczone. Oznacza to, że w przeciwieństwie do innych form inwestycji, nie ma szans na zysk wyższy niż z oferowanym procentem. Ponadto bank oferuje zwrot na lokacie pod warunkiem minimalnego okresu. To znaczy, że zainwestowane pieniądze przyniosą założony zysk dopiero po upłynięciu określonego czasu – jeśli wycofamy środki wcześniej niż wymagany okres minimalny możemy zostać z niczym, bądź zarobimy znacznie mniejszą kwotę pieniędzy.

Inwestycje alternatywne

Istnieje też wiele innych form inwestycji alternatywnych do lokaty bankowej. Stworzone są platformy handlowe, w których można inwestować w akcje, ETF-y, fundusze, surowce i wiele innych łącznie z kryptowalutami. Doświadczeni inwestorzy mogą osiągnąć bardzo duże zyski z niektórych z tych rynków, dlatego też warto się nad nimi zastanowić. Niestety dla takich form inwestowania istnieje wysokie ryzyko straty. Tak samo dużo jak możemy zarobić, możemy też stracić, gdyż inwestowanie na tych rynkach wymaga wiedzy, a także stałego monitorowania sytuacji na rynku naszej inwestycji.

Najlepsze narzędzie do inwestycji

Jeśli chodzi o dobór rozwiązania - zależy to od naszych preferencji i celów inwestycyjnych. Do szybkiego zarobku, lepiej wybrać rynki akcji lub ETF-y. Jeśli szukasz stabilnych i pewnych dochodów, lepiej wybrać lokatę bankową. Weźmy jednak pod uwagę, że niezależnie od decyzji, jaką podejmiemy, powinniśmy zawsze trzymać się swojej strategii inwestycyjnej i dostosować nasze decyzje do naszych celów finansowych jakie chcemy osiągnąć.