Najlepsze oferty finansowe online.

Znajdź produkt, który spełni Twoje oczekiwania!

Kredyt konsolidacyjny co to takiego i dlaczego się opłaca

25:04:2023 Porady Kredyty

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj pożyczki bankowej, pozwalający połączyć kilka, zaciągniętych wcześniej, kredytów w jeden. Dzięki temu, zamiast spłacić kilka różnych rat, często w różnych bankach, spłacamy jedną, wyższą, miesięczną ratę. Pomimo tego, że jak napisaliśmy spłacana rata będzie wyższa, miesięczna kwota konsolidacji będzie niższa od sumy wszystkich skonsolidowanych w nowym kredycie miesięcznych rat wszystkich wcześniejszych niezamkniętych zobowiązań. Choć oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest nieco wyższe niż oprocentowanie kredytu mieszkaniowego, jest znacznie niższe niż np. kredytu gotówkowego czy linii kredytowej konta osobistego. Z tego też powodu warto skonsolidować pozaciągane kredyty w jeden.

Poza efektywnością finansową, konsolidacja kredytu daje różne inne korzyści. Wśród nich można wymienić nie tylko wspomniane niższe oprocentowanie, ale także dłuższy okres spłacania, kredyt w jednej instytucji bankowej (o ile rozważamy konsolidację kredytów z zaciągniętych w różnych bankach) oraz łatwiejszy dostęp i zarządzanie zobowiązaniem finansowym. Nie musimy pamiętać o terminach spłaty kilku rat, w różnych kwotach i na kilka różnych kont bankowych. Można również skonsolidować zaciągnięte już kredyty, z nowym, dodatkowym, o który można wnioskować zaciągając kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja kredytu może być jednym z najlepszych i najbardziej przydatnych rozwiązań finansowych dla domu. Kredyt konsolidacyjny może pomóc kontrolować pieniądze i budować pozytywną historię kredytową (o wiele łatwiej spłacać terminowo jedną ratę, niż kilka). Należy jednak zawsze dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw zaciągnięciu takiego zobowiązania (przyjrzeć się wszystkim potencjalnym kosztom i bardzo dokładnie porównać zapisy z dostępnych ofert), zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny.