Najlepsze oferty finansowe online.

Znajdź produkt, który spełni Twoje oczekiwania!

Informacja kredytowa – co powinieneś wiedzieć?

04:08:2023 Kredyty Finanse osobiste

Czym jest infromacja kredytowa?

Informacje kredytowe to dane dotyczące historii kredytowej osoby starającej się o pożyczkę. Informują one o zdolności do spłaty nowych zobowiązań, bazując na historii dotychczasowych pożyczek i ich spłat. Zazwyczaj zawierają: informacje z bazy dłużników, wykazy wcześniejszych wypłat i pożyczek, historię sald i dane dotyczące konta bankowego osoby starającej się o pożyczkę.

 Dzięki informacji kredytowej uzyskanej z BiK (Biura Informacji Kredytowej) pożyczkodawca może dokładniej ocenić potencjalnego kredytobiorcę. Przy użyciu tych danych może zadecydować, czy ryzyko związane z pożyczaniem pieniędzy jest dla niego satysfakcjonujące. Na takiej podstawie może też podjąć decyzję czy pożyczyć całą wnioskowana kwotę, czy ryzyko jest zbyt duże i może zaproponować pożyczkę, ale w mniejszej kwocie.  Banki korzystają także z tych danych, aby stwierdzić, czy jesteśmy/możemy zostać wartościowymi klientami.

Dlaczego warto korzystać z Biua Informacji Kredytowej (BIK)?

Czy kiedykolwiek sprawdzałeś swoją informację kredytową w BiK? Jeśli nie, powinieneś to zrobić. Pierwsze sprawdzenie zazwyczaj jest darmowe. Dzięki sprawdzeniu tej historii możesz poprawić swoją pozycję, gdy starasz się o pożyczkę - dokładniej poznasz swoją zdolność kredytową. BiK proponuje również usługę Alertów kredytowch. Dzięki niej możesz monitorować wszelkie działania związane z twoją osobą , na rynku pożyczek i umów. Jeśli więc ktoś nieautoryzowany pozna Twój nr Pesel i będzie chciał posłużyć się nim aby zaciągnąć chwilówkę, czy nawet podpisać umowę z operatorem komórkowym, zostanie natychmiast o tym fakcie poinformowany. Jeśli to Twoje działania, nic się nie dzieje. Jednak jeśli zrobiła o to, wspomniana wyżej, osoba nieautoryzowana będziesz mógł zareagować i zablokować takie zobowiązanie. Unikniesz dzięki temu późniejszych nieprzyjemności i będziesz chronił swoje finanse.

Pamiętaj, że informacje kredytowe mają wpływ na twoje finansowe zdrowie. Każdą pożyczkę lub kredyt powinieneś traktować odpowiedzialnie.