07:08:2023 Finanse osobiste Konta
Dla osób fizycznych dostępne są różne rodzaje kont osobistych, ale najpopularniejszym z nich jest rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, zwany też ROR. To konto działa jako sposób na oszczędzanie pieniędzy i może być uważane za rodzaj konta depozytowego. Jeśli dana osoba ma znaczną kwotę pieniędzy na koncie, zazwyczaj co miesiąc będzie otrzymywać odsetki od tej kwoty, które są następnie dodawane do całkowitej sumy zainwestowanych środków. Zasadniczo konta ROR zapewniają ludziom niezawodny i wygodny sposób na gromadzenie oszczędności w czasie.
Niestety, ostatnie oprocentowanie jakie oferują popularne RORy okazały się mniej lukratywne dla przeciętnego konsumenta. Wiele banków z wieloletnim stażem nakłada teraz okresowe opłaty, które mogą być dość znaczne. Za prowadzenie rachunku w niektórych z tych instytucji klienci mogą być zobowiązani do wpłacenia kilkudziesięciu złotych. W rezultacie konta w bankowości internetowej stały się praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
Pomimo mnóstwa dostępnych opcji oszczędzania pieniędzy, konto oszczędnościowe pozostaje całkiem skutecznym narzędziem. Bywają sytuacje, w których musimy zgromadzić środki na określony cel, a poleganie wyłącznie na "skarbonce" może nie przynieść pożądanych rezultatów. Pokusa, by sięgnąć do skarbonki w celu pokrycia codziennych wydatków, jest wszechobecna, co utrudnia śledzenie naszych oszczędności. Konto oszczędnościowe zapewnia jednak, że możemy z łatwością oszczędzać pieniądze i zarabiać odsetki od naszego salda. Ponadto klienci mają możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnym momencie bez utraty odsetek.
Kolejna kategoria lokat bankowych to lokaty terminowe. Lokaty te wiążą się z podpisaniem umowy na określony czas, podczas której możesz zdeponować swoje pieniądze w banku. Na koniec okresu bank wypłaci Twój kapitał wraz z naliczonymi odsetkami. Warto wspomnieć, iż depozyty można podzielić na odnawialne i nieodnawialne. W pierwszym z nich depozyt jest automatycznie odnawiany po wygaśnięciu bez zwalniania środków deponentowi.